o nás projekty tím médiá podporujeme súťaž umelcov kontakt

Súťaž mladých umelcov:
Na počiatku bola púpava

Otvárame dvere pre mladých a talentovaných umelcov!
Súťaž je zameraná na podporu kreativity a umenia medzi mladými tvorcami,
ktorí sa snažia prezentovať svoje diela svetu.

Naši finalisti 2. kola

Zoltán Agócs

(*1988) vyštudoval v rokoch 2008-2014 maľbu a voľné výtvarné umenie v Ateliéri klasických maliarskych disciplín u profesora Ľudovíta Hološku na Akadémii umení, Fakulte výtvarných umení v Banskej Bystrici. Venuje sa výlučne maľbe a kresbe. V nich sa zaujíma o analýzu zobrazovania figúry, krajiny, či architektonického priestoru. Vo svojich témach rieši najmä vzájomnú kooperáciu formy v súlade s vlastným vnútorným výskumom zmyslu existencie. Výsledkom jeho snaženia sú obrazy, ktoré odkazujú na autentický príbeh prežitého okamihu... Autor často svoje obrazy premaľúva a vrství. Hľadá nové možnosti, bez rešpektu, bez limitu a lipnutia. Cesta nie je vytvoriť dokonalý obraz. Cesta je užiť si prítomný okamih z procesu transformácie vizuálnej skutočnosti do štrukturálnej skladby obrazu. 

Žofia Dubová

(*1991) ukončila v roku 2016 štúdium maľby v ateliéri prof. Daniela Fischera na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, počas ktorého tiež absolvovala stáž v ateliéri skla a zahraničné pobyty (USA, Portugalsko). V roku 2022 obhájila dizertačnú prácu pod vedením doc. Emöke Vargovej v Kabinete Kresby VŠVU, odkedy tiež pôsobí ako externá pedagogička na domácej VŠVU. Svoje diela prezentovala na viacerých skupinových, ale aj samostatných výstavách nielen na Slovensku, ale aj v Českej republike, Poľsku, Nemecku, Rusku, USA, Dánsku, Švédsku, Taliansku, Belgicku, Francúzsku a Portugalsku. Je držiteľkou viacerých ocenení, v roku 2016 získala Cenu rektora VŠVU a Cenu Slovenskej výtvarnej únie, o rok neskôr sa stala víťazkou Maľby roka VÚB a v r. 2018 a 2023 získala cenu Nadácie NOVUM. Diela Žofia Dubovej sú zaradené v zbierkach Slovenskej národnej galérie (2019) a MussVerre, Sars-Poteries, Francúzsko (2017). Autorka v súčasnosti žije a tvorí v Bratislave. Žofia je maliarka, ktorá vo svojom autorskom výskume prekračuje hranice maľby nielen v zmysle formálnom, ale najmä intenzívnym skúmaním hraníc obrazovej plochy a fyzických daností maľby na plátne. Od prvotného experimentovania so zložením a znovu-napínaním maľovaného plátna sa dnes posúva k priestorovej inštalácii. Dá sa povedať, že Žofia maľuje to, čo žije. Keďže jej vzťah k prírode je pretavený nielen do dlhých pochodov či výstupov na horu, ale aj do snahy skrotiť vlnu či fascinácie lavínami pri zimných dobývaniach hôr na lyžiach. Na Žofiinej maľbe je však veľmi dôležitá nielen výška, ktorú dosiahla ale aj hĺbka, do ktorej sa vo svojom výskume ponára a jej dielu nikdy nechýba silný filozofický kontext.

Lucia Jarotta

(*1991) Autorka je vizuálna umelkyňa, ktorá sa vo svojej tvorbe zameriava na priestorové experimentovanie s esenciami farby a tvaru. Využíva geometrické priestorové objekty v podobe pravidelných aj nepravidelných mnohostenov a zložitých štruktúr. Jej diela vytvárajú paralelné enviromenty plné poletujúcich objektov, ktoré pripomínajú svet mikro a makro priestoru. Prostredníctvom týchto obrazov autorka skúma pocitové prostredie nedoslovnej mentálnej mapy a kozmosu, ktorý vzniká na základe jej maliarskej imaginácie. Jej práca je metaforou vnútorného prežívania a zhmotnením ľudskej psychiky do asociatívnej, abstraktnej krajiny.

Kristína Kandriková

Kristína Kandriková pracuje s maľbou na esenciálnej úrovni. Rôznorodé prístupy, ktoré využíva vo svojej tvorbe vedú jedným smerom, k oprosteniu od všetkého rušivého a k číremu bytiu. Tento ideálny stav rozplynutej mysle sa snaží využívať pri samotnom procese a sprostredkovať ho divákom tak, aby ho mohli sami zažiť a precítiť. Aktuálna tvorba experimentuje so svetelným spektrom, s hudbou, tancom a literatúrou. Autorka absolvovala bratislavskú VŠVU a stáž na ASP v Gdansku. Vystavuje v Čechách a na Slovensku.

Šimon Kučera

(*1996) je slovenský geometrický maliar a predstaviteľ najmladšej generácie slovenskej maľby. Absolvoval štúdium na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, kde študoval pod vedením profesora Ivana Csudaia v 4. ateliéri na katedre maľby. Počas svojho štúdia skúmal rôzne vizuálne prístupy, až sa napokon jeho tvorba ustálila v oblasti atypickej geometrickej abstrakcie, ktorá reflektuje súčasný digitálny vek. Kučera čerpá inšpiráciu z digitálneho prostredia, ktoré vníma ako neoddeliteľnú súčasť našej existencie. Tento vplyv je zreteľný v jeho dielach, ktoré sú charakteristické výraznými farebnými prechodmi, zložitými kompozíciami a optickými ilúziami. Jeho tvorba neostáva len pri tradičných formátoch plátien; naopak, experimentuje s nepravidelnými tvarmi a konvexnými povrchmi, čím prehlbuje vnímanie priestoru a dynamiky. Kučerove diela predstavujú syntézu farby, tvaru a pohybu, kde každý prvok prispieva k celkovému dojmu. Využitím digitálnych technológií transformuje tradičnú maľbu na novodobé estetické formy, ktoré posúvajú hranice geometrickej abstrakcie. Jeho práca sa tak stáva mostom medzi fyzickým a digitálnym svetom, rezonujúc s aktuálnymi témami a výzvami súčasnej doby.

Lucia Oleňová

Narodila som sa v roku 1992 v Bratislave. Maľbu som vyštudovala na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. V roku 2019 som získala cenu Nadácie VUB maľba roka. Cez tichú umeleckú reflexiu sa snažím vizuálne zachytávať rozmanitosť a krehkosť krajiny, ako aj premeny prírody. Tvorím v premyslených maliarskych cykloch, ktoré mi umožňujú umelecky komplexne spracovať autorské témy. Moja tvorba pozostáva z výskumu a pozorovania v teréne a maľovania v ateliéri i plenéri. Absolvovala som niekoľko medzinárodných umeleckých rezidencií, počas ktorých som mala možnosť skúmať prírodnú biodiverzitu v rôznych častiach sveta. Maľovala som stromy v srdci národných parkov Blue Moutains a Wollemi v Austrálii ako aj v riečne kvety v Severnej Indii. Moje maľby som mala možnosť prezentovať na viacerých samostatných výstavných projektoch na rôznych kontinentoch.

Margaréta Petržalová

(*1993, Trnava) v roku 2019 dokončila štúdium vo 4. ateliéri na bratislavskej Vysokej škole výtvarných umení. Petržalová sa venuje prednostne figurálnej maľbe. Zaujíma ju mystika banálnej každodennosti - trvalý konflikt duality všedného a jedinečného. V jej centre pozornosti je takmer vždy človek. Zaujíma ju jeho podstata, telesnosť. Maľuje bez vnútorných obmedzení a s expresívnym nábojom, čo nám sprostredkúva akúsi prítomnosť poľudštenia neznámych hrdiniek a hrdinov, ktorí sa nám zdajú prostredníctvom sociálnych sietí takí fantastickí a neskutoční, ako samotný kontakt s nimi. Má za sebou samostatné výstavy v slovenských galériách ako ATELIER XVIII (2020), Galéria Jána Koniarka (2021), DOT. Contemporary Art Gallery (2022), Blu : gallery (2023) a participáciu na skupinových projektoch v Gloria´s Gallery (New York), v Galerii Kritiků (Praha) v Slovenskom inštitúte v Jeruzaleme a v Berlíne. Jej diela boli vystavené na Artissima Fair (Turín) a Miart Milan (Miláno). Vroku 2019 sa stala finalistkou súťaže VÚB Maľba roka a v roku 2022 sa dostala na long list súťaže STRABAG Artaward. Žije a tvorí v Trnave.

Filip Sabol

F. Sabol (1989) pozoruje, čo znamená byť človekom, žiť túto bytostnú skúsenosť ako súčasť tohto sveta. Odhaľujú sa mu spomienky predkov, rozpomína sa a zisťuje, čo človeka definuje, čo ho presahuje, kde má človek svoj domov. V sérii obrazov Dlhá cesta domov F. Sabol balansuje na hrane medzi symbolizmom a geometrickou abstrakciou, medzi ľahkosťou poetickosti významu a tvarovou dikciou formy. Stavia na vizualite súčasnej post-digitálnej éry, ktorú ale obohacuje rukodielnou maľbou vo svojej autenticite, materialite a telesnosti. Tvorí obraz na svoj obraz, maľbou mu vdychuje dušu. Farba je skala, farba je prach, farba je hmlovina, farba je oblak, farba je tancujúci lúč svetla, ktorý chce byť videný a odhaľovať tvar vecí. F. Sabol umelecký prejav považuje za spôsob kultivácie človeka, jeho prostredia a tým pádom sveta celkovo. Pracuje prevažne s médiom maľby, v jeho rôznych polohách aj presahoch, od závesného obrazu, cez veľkoformátovú nástennú maľbu vo verejnom priestore, po site-specific inštalácie. Má za sebou viacero samostatných, aj skupinových výstav doma, aj v zahraničí, napr. v Nemecku, v Belgicku alebo v Bulharsku. Taktiež má za sebou viacero nástenných realizácií doma, aj v zahraničí, napr. v Belgicku alebo v Izraeli.

Denisa Slavkovská

Denisa Slavkovská je maliarka ktorá sa nebráni vo svojej tvorbe presahu do iných médií akými sú napríklad aj grafika , keramika , inštalácia či performance. Magisterský stupeň ukončila na VŠVU v Bratislave na Katedre maľby a počas svojho štúdia zozbierala bohaté praktické a aj teoretické zručnosti na rôznych stážiach iných katedier. Medzi jej ústredné témy v tvorbe patrí subjektívne prežívanie, vnímanie skrz vlastné telo či pamäť priestoru , pohyb a rutina. Tieto dve polohy sa prestriedavajú no v niektorých sériach aj zmiešavajú. Ako aktívne vystavujúica autorka má za sebou viacero skupinových a samostatných výstav, okrem iného v Berlíne, Kyjeve, Budapešti, Viedni, Ústi nad Labem a Zamośći. V roku 2022 a 2023 sa umiestnila na longliste medzinárodnej súťaže Strabag Artaward International a aktuálne je finalistkou ceny VUb maľba roka.

Natália Šimonová

Je absolventkou Otvoreného ateliéru maľby, pod vedením doc. Mgr. Art. Rastislava Podobu ArtD. na Fakulte výtvarných umení Akadémie umení v Banskej Bystrici. Aktuálne pôsobí ako doktorandka pod vedením prof. Jiří David, akad.mal. na Fakulte výtvarných umení Akadémie umení v Banskej Bystrici. Zúčastnila sa na niekoľkých workshopoch na Slovenku, v Poľsku, v Maďarsku, v roku 2020 bola rezidencii v Cité international des Arts vo Francúzsku.  Na konte má množstvo kolektívnych a samostatných výstav na Slovensku, v Českej republike, Rakúsku, Bulharsku a Francúzsku. V roku 2020 sa stala laureátkou súťaže Maľba roka 2020. V tomto roku získala i Cenu dekana za najlepšiu bakalársku prácu, za mimoškolské aktivity a reprezentáciu FVU.  V roku 2021 zaujala porotu v súťaži Strabag Artaward International 2021, kde sa prebojovala do finále a získala Cenu uznania. Od roku 2019 je autorkou a organizátorkou Diskusného formátu Rozhovory, ktorý pôvodne vznikol pre FVU AU v Banskej Bystrici. Natália Šimonová sa vo svojej tvorbe venuje kolektívnej a osobnej pamäti, kde tematicky zobrazuje motívy urbánnej architektúry a jej štruktúr, ako napr. detské ihriská z čias socializmu. V súčasnosti pracuje na témach kolektívnej či osobnej pamäte, ktorú spracováva prostredníctvom vizuálne silných motívov, ktoré sú všetkým dobre známe. Ide o motívy urbánnej architektúry a jej štruktúr. Autorka všetko podrobuje otázke deštrukcie, ktorú zobrazuje prostredníctvom klasických, ale i neklasických maliarskych materiálov, pracuje s hrdzou, ktorá je procesuálna a mení sa. V súčasnosti študuje aj iné organické materiály, ako je napríklad pleseň. Okrem pozvoľnej zmeny motívov, sa začína oveľa viac a prepracovanejšie zaoberať architektúrou samotných výstav. Preto sa v autorkinej tvorbe objavuje tendencia vystupovať z plochy stien do priestoru. Žije a tvorí v Prašiciach pri Topoľčanoch.

Veronika Trnečková

(*1991, Rožňava) Vyštudovala grafiku v ateliéri Voľnej a farebnej grafiky na VŠVU v Bartislave. Venuje sa farebnej serigrafií, maľbe, kresbe, koláži a digitálnej ilustrácii. Prelínanie, kresebnosť a nedokončenosť sú znaky jej rukopisu spoločne s jasným koloritom. Zobrazuje pocitové krajiny, ktoré abstrahuje a kombinuje s figúrou. Často v jej dielach stiera hranice medzi snom a realitou. Samostatne prezentovala tvorbu v Galérii Baníckeho múzea v Rožňave a vo Foajé v Bratislave. Zúčastnila sa kolektívnych výstav v Ružomberku, Piešťanoch, Senici, Liptovskom Mikuláši, Bratislave, Rožňave, Budapešti, Brne, Tokušime a Kielcoch. 

Andrej Bíla

Mgr. Andrej Bíla vyštudoval pedagogiku výtvarného umenia na Trnavskej univerzite. Jeho tvorba je najviac viditeľná vo verejnom priestore, najmä prostredníctvom nástenných malieb, ktoré vznikali počas rôznych graffiti a streetart podujatí. Spolu s ďalšími oslovenými umelcami podieľal na maľovaní mestského hashtagu Trnava 2024. V roku 2022 vystavoval v Galérii Výklade, kde predstavil svoju tvorbu na autorskej výstave s názvom Social Proof. Širokú verejnosť oslovil aj v roku 2020, keď pre zimné číslo Nádvorie magazínu vytvoril grafickú titulku a odľahčeným štýlom ilustroval viaceré články. Pre Bílu je tiež zásadná spolupráca so slovenskou značkou Chill Skateboards, pre ktorú v rokoch 2019–2024 vytvoril kolekciu dizajnov na dosky. Ako umelec a skejtbordista sa tak mal možnosť priamo prihovoriť svojej komunite.

Jozef Pilát

Práca Jozefa Piláta (*1992) je široko rozkročená medzi dvoma odlišnými svetmi. Jednou nohou pevne stojí v kyprej pôde jeho rodného vidieka a je prepojená s kultúrnymi a rodinnými tradíciami, ktoré sa spájajú s nekonečnou špirálou prírodných a hospodárskych cyklov. Druhou nohou však vykračuje do veľkého sveta miest a ich dynamického diania. Rovnako dvojznačná je aj autorova voľba vyjadrovacích prostriedkov, ktoré oscilujú medzi výtvarnými hodnotami obrazu či maľby – ich predmetnosťou, štruktúrou a remeslom – a využitím moderných inštalačných stratégií a technológií, ako sú drony, video či počítačová grafika. Autorovo tvorivé uvažovanie je neoddeliteľne spojené s neustálym prienikom týchto dvoch realít. Dôležitým aspektom jeho tvorby je aj otázka umeleckého diela vo verejnom priestore, niekedy paradoxne nie v mestskom, ale napríklad v poliach jeho rodnej dediny. Morfológia poľných rastlín či burín a nekončiaci údel tradičnej ľudskej interakcie s krajinou tiež tvoria základ mnohých autorových naratívov. Tie prostredníctvom symboliky príbehov vecí a procesov zohrávajú zásadnú úlohu v artikulácii jeho diel.

Zuzana Martinusová

Zuzana Martinusová, narodená 12. marca 1994 v Trnave, je absolventkou Katedry textilnej tvorby Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Už počas štúdia sa viac ako textilu venovala grafike a ilustrácii, tieto médiá následne prepájala do podoby autorských dezénov na textilné materiály prostredníctvom digitálnej tlače. V roku 2021 bola nominovaná na Národnú cenu za dizajn v študentskej kategórii, zúčastnila sa viacerých skupinových výstav doma aj v zahraničí. Typickými pre jej tvorbu sú štruktúrované plochy, práca s pastelom, melancholické snové krajiny. Jej aktuálna tvorba sa sústreďuje najmä na témy transformácie, rastu a plynutia času, pričom čerpá inšpiráciu z prírody v ktorej hľadá poetiku cyklického procesu života - smrti - života.

Dôležité termíny

Odosielanie prihlášok
od 1.mája do 23.júla 2024
Oznámenie víťazov
september 2024
Realizácia zákazky
do konca decembra 2024

Nezmeškajte túto jedinečnú príležitosť prezentovať svoje umelecké diela a získať prestížnu zákazku pre našu luxusnú rezidenciu!

Tešíme sa na vaše príspevky a kreatívne umelecké diela.

Táto webová stránka používa súbory cookie. Používaním tejto webovej stránky súhlasíte s naším používaním týchto cookies.