Informácie pre médiá

Dianie na trhu s nehnuteľnosťami môže spôsobiť tlak na menších developerov aj riziká pre zákazníkov.

Trnava 19. mája – Aktuálny vývoj cien nehnuteľností preverí schopnosti i kvalitu projektov stredne veľkých developerov vo všetkých regiónoch Slovenska. Stredne veľkí developeri v regiónoch sú v mierne odlišnej situácii ako veľké skupiny. O ich prežití rozhodnú kvalita projektov, schopnosť reagovať na meniace sa požiadavky zákazníkov a ceny stavebných materiálov.

„Strední developeri nepracujú s takými „vankúšmi“ ako najväčšie developerské skupiny. Ich projekty však neraz bývajú pre regionálnych klientov zaujímavejšie a prístup k zákazníkom individuálnejší. Pohyby na trhu cien nehnuteľností sa dotýkajú aj nás, avšak ceny pri kvalitných projektoch nie je možné vzhľadom na rekordné ceny stavebných materiálov v posledných rokoch meniť skokovo. V regiónoch sa preto hľadajú iné riešenia,“ vysvetľuje Vladislav Baričák, výkonný riaditeľ trnavskej Púpava development, ktorá sa zameriava na realitné projekty na bývanie a obchodné priestory prioritne v regiónoch západného Slovenska.

Trnavský kraj, domovský región Púpava development, taktiež zaznamenal pokles priemerných cien nehnuteľností. Podľa čerstvej analýzy Národnej banky Slovenska, tu medzikvartálne poklesli o 69 eur na m2 . Zmeny sa však podľa výkonného riaditeľa firmy týkajú predovšetkým starších nehnuteľností, pričom nové projekty, ktoré majú výrazne nižšie nároky na energie si ceny udržiavajú a stredne veľkí developeri sa orientujú skôr na doplnkové ponuky pre svojich klientov.

„Očakávame roztváranie nožníc medzi staršími bytmi a novostavbami, ktoré majú neporovnateľné nároky na energie, rekonštrukcie spoločných priestorov i kvalitu bývania. V sektore stredne veľkých developerských spoločností vnímame u nových projektov poskytovanie podpôr predaja ako sú kuchynské linky, parkovacie miesta, či garancie úrokov, nie znižovanie cien ponúkaných nehnuteľností,“ hovorí Miloš Hačko, obchodný riaditeľ Púpavy.

Ako ďalej dodáva, zákazníci by si však mali dávať pozor na históriu developera, pretože môže dôjsť z dôvodu tlakov z nedostatku cashflow k situáciám, ktoré budú z dlhodobého hľadiska pre klienta nevýhodné. „Dopyt po nehnuteľnostiach v regiónoch preverí pripravenosť malých a stredných developerov na zmeny poskytovania hypotekárnych úverov. Niektoré nesprávne pripravené a realizované projekty tak budú síce na prvý pohľad znižovať ceny, v následnej fáze však môžu klienti zaznamenať skomplikovanie komunikácie, neriešenie ich reklamácií, či problémy s dostavbou,“ dodáva Vladislav Baričák.

Púpava development, s. r. o., je investično-developerská spoločnosť založená v roku 2011. Zrealizovala už viac ako 20 projektov v Trnave, Nitre, Bernolákove, Stupave, ale aj v Bratislave a patrí medzi najväčších developerov v Trnavskom a Nitrianskom kraji. Špecializuje sa na výstavbu rodinných a bytových domov a rekonštrukciu historických objektov.

Kontakt